Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program długoterminowego oszczędzania na cele emerytalne. Celem PPK jest wypracowanie dodatkowych oszczędności do wykorzystania po 60. roku życia.
Шановні колеги,
у зв‘язку з військовими діями в Україні пропонуємо для Ваших сімей та рідних допомогу з транспортом від кордону та організації проживання в Польщі.
Повідомлення в першу чергу стосується наших працівників чи осіб, які працювали в FAST SERVICE.
Ситуація виняткова, тому, ми надаватимемо посильну допомогу людям, що потребують підтримки.
Просимо контактуватися з нами через Ваших знайомих, Лідерів та Координаторів, а також на наш основний номер +48 882 633 137.
Шаноўнае спадарства,
у сувязі з ваенным становішчам ва Ўкраіне мы можам дапамагчы вашым сем’ям і сваякам знайсці жыллё на першы час і даехаць ад мяжы да месца пражывання ў Польшчы.
Як працадаўца, мы накіроўваем паведамленне людзям, якія працуюць абопрацавалі ў мінулым у Fast Service.
Сітуацыя незвычайная, і мы зробім усё, каб аказаць людзям, якія маюць патрэбу, неабходную падтрымку.
Калі ласка, звяжыцеся з намі праз людзей, якіх вы ведаеце і якія працуюць на нашых праектах, ці, у крайнім выпадку, па нашым асноўным нумары +48 882 633 137.
Nowe numery kontaktowe do rekrutacji:
PL +48 884 139 375
UA +38 067 374 45 91
RU +7 980 300-07-63
ENG +48 606 477 197
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program długoterminowego oszczędzania na cele emerytalne. Celem PPK jest wypracowanie dodatkowych oszczędności do wykorzystania po 60. roku życia.
Pracodawca wybiera i podpisuje umowę z instytucją finansową, za pośrednictwem której zostaną utworzone indywidualne rachunki PPK dla pracowników. Następnie automatycznie zapisuje pracowników, którzy ukończyli 18 lat a nie ukończyli 55. roku życia, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, o ile nie zrezygnowali z dokonywania wpłat do PPK. Jeżeli jesteś osobą, która ukończyła 55. rok życia, a nie ukończyła 70 lat możesz zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o dołączenie do programu.
Wpłaty na konto PPK będą pochodzić z 3 źródeł:
Od Ciebie - Pracownika (Uczestnika PPK), Twojego Pracodawcy i Państwa.
Wpłata podstawowa | Wpłata dodatkowa (dobrowolna) | Maksymalna wpłata | |
WPŁATY FINANSOWANE PRZEZ PRACOWNIKA | 2,0% wynagrodzenia brutto Dla pracowników, których łączne wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2 – krotności minimalnego wynagrodzenia, wpłata podstawowa może być niższa. | Do 2,0% wynagrodzenia brutto | 4,0% wynagrodzenia brutto |
WPŁATY FINANSOWANE PRZEZ PRACODAWCĘ | 1,5% wynagrodzenia brutto | do 2,5% wynagrodzenia brutto | 4,0% wynagrodzenia brutto |
DOPŁATY PAŃSTWA | Na start, Państwo wpłaci na konto PPK Pracownika 250 zł. Co roku, Państwo będzie dodatkowo wpłacało na konto PPK Pracownika 240 zł. |
Deklaracje, wnioski i oświadczenia osoby zatrudnionej/uczestnika PPK składane podmiotowi zatrudniającemu
1. Czy PPK obejmie osoby zatrudnione na podstawie umowy – zlecenia?
Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą nie tylko osoby, które ukończyły 18 lat i są zatrudnione na umowę o pracę, lecz także osoby fizyczne wykonujące prace na podstawie umowy - zlecenia, jak również osoby zatrudnione na umowę agencyjną lub inną umowę o świadczenie usług.
2. Czy Pracownicze Plany Kapitałowe są obowiązkowe?
Co do zasady, do PPK będą zapisywani wszyscy zatrudnieni w wieku od 18 do 55 lat, podlegający obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.
Każdy z nich będzie mógł jednak złożyć oświadczenie, że rezygnuje z dokonywania wpłat na PPK. W innym przypadku zostanie on zapisany tam automatycznie. Takie oświadczenie musi mieć formę pisemną. Pracownicy w wieku od 55-70 lat również będą mogli przystąpić do PPK. W tym celu powinni wyrazić na to oddzielną zgodę. Osoby w wieku powyżej 70 lat nie będą miały możliwości przystąpienia do PPK.
3. Co zrobić żeby uzyskać wpłatę powitalną?
Uprawnienie do wpłaty powitalnej przysługuje uczestnikowi PPK, w imieniu i na rzecz którego zawarto w tym kwartale lub w kwartale poprzednim umowę o prowadzenie PPK i który przez co najmniej 3 pełne miesiące jest uczestnikiem PPK, jeżeli za miesiące te dokonano na ten rachunek wpłat podstawowych finansowanych przez uczestnika PPK.
4. Kiedy uczestnik PPK dostanie dopłatę roczną?
Dopłata roczna jest ewidencjonowana na rachunku PPK uczestnika PPK, który nabył do niej prawo, nie później niż do dnia 15 kwietnia roku następującego po roku kalendarzowym, za który przysługuje dopłata roczna.
Uczestnik PPK otrzyma dopłatę roczną, pod warunkiem, że kwota wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez pracodawcę oraz uczestnika PPK w danym roku kalendarzowym, jest równa co najmniej kwocie wpłat podstawowych należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym roku. Wpłaty podstawowe stanowią 3,5% wynagrodzenia brutto (1,5% wpłaty pracodawcy i 2% wpłaty pracownika).
5. Czy oszczędności w PPK są dziedziczone?
Tak. Kapitał w PPK podlega prawu spadkowemu oraz uwzględniany jest przy podziale majątku.
6. Czy oszczędności z PPK podlegają egzekucji komorniczej?
Kapitał w PPK nie podlega egzekucji komorniczej, za wyjątkiem świadczeń alimentacyjnych i zobowiązań w stosunku do Skarbu Państwa.
7. Czy nalicza się wpłaty do PPK w przypadku wypłaty wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia (wynagrodzenia wypłacane do 10 dnia miesiąca, ale już po ustaniu zatrudnienia)?
Ustanie zatrudnienia pozostaje bez wpływu na obowiązek naliczenia i dokonania wpłat do PPK. To oznacza, że należy naliczyć wpłaty do PPK od wynagrodzenia wypłacanego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia, o ile przed jego wypłatą uczestnik nie złożył deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.
8. Kiedy uczestnik PPK może dokonać wypłaty środków ze swojego rachunku PPK?
Wypłata środków zgromadzonych na Rachunku PPK Uczestnika, następuje wyłącznie na jego wniosek, w przypadku:
a) osiągnięcia przez niego 60 roku życia,
b) zamiaru wykorzystania środków na pokrycie wkładu własnego,
c) wypłaty świadczenia małżeńskiego,
d) poważnego zachorowania uczestnika, jego małżonka bądź dziecka.
9. Wcześniejsza wypłata środków z PPK z innych przyczyn i jej konsekwencje.
Szczególnym przypadkiem, który dopuszcza ustawa o PPK, jest możliwość wycofania całości zgromadzonych na koncie środków przed ukończeniem przez uczestnika 60. roku życia. Nie trzeba tutaj podawać przyczyny. Z takiej możliwości pracownik może skorzystać na dowolnym etapie oszczędzania. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot środków. Jest to unikatowe rozwiązanie w porównaniu z innymi, dotychczas wprowadzonymi w Polsce programami emerytalnymi.
W przypadku wcześniejszej wypłaty zgromadzonych na koncie PPK oszczędności, pracownik musi mieć świadomość konsekwencji. Taka wypłata nie obejmie bowiem całości środków i jej wysokość zostanie pomniejszona o różnego rodzaju potrącenia w wysokości:
10. Ile czasu ma fundusz na wypłatę środków w przypadku zwrotu, bądź wypłaty na rzecz uczestnika?
Fundusz dokonuje zwrotu, wypłaty całości wpłaconych środków, bądź pierwszej raty w przypadku wypłaty w ratach, w terminie 14 dni.